BG61845B1 - Устройство за разпределяне на насипни материали - Google Patents

Устройство за разпределяне на насипни материали Download PDF

Info

Publication number
BG61845B1
BG61845B1 BG100738A BG10073896A BG61845B1 BG 61845 B1 BG61845 B1 BG 61845B1 BG 100738 A BG100738 A BG 100738A BG 10073896 A BG10073896 A BG 10073896A BG 61845 B1 BG61845 B1 BG 61845B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
rotor
chute
axis
annular
heel
Prior art date
Application number
BG100738A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100738A (bg
Inventor
Pierre Mailliet
Emile Lonardi
Gilbert Bernard
Original Assignee
Wurth Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wurth Sa filed Critical Wurth Sa
Publication of BG100738A publication Critical patent/BG100738A/bg
Publication of BG61845B1 publication Critical patent/BG61845B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • C21B7/18Bell-and-hopper arrangements
    • C21B7/20Bell-and-hopper arrangements with appliances for distributing the burden

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)
  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
  • Discharge Of Articles From Conveyors (AREA)
  • Electrotherapy Devices (AREA)
  • Physical Deposition Of Substances That Are Components Of Semiconductor Devices (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Chutes (AREA)
  • Jigging Conveyors (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до устройство за разпределяне на насипни материали, което използва въртящ се улей с изменящ се ъгъл на наклона. По-специално то се отнася до устройство за разпределяне на насипни материали, което съдържа улей за доставяне на насипните материали първи ротор с по същество вертикална ос на въртене, като улеят окачен на първия ротор, така че да е в състояние да се люлее свободно около една по същество хоризонтална ос на люлеене, и втори ротор с ос на въртене, по същество коаксиална на първия ротор.
Предшестващо състояние на техниката
Устройства за разпределяне на насипни материали се използват например в зареждащи устройства за шахтови пещи, по-специално високи (домени) пещи. Тогава улеят осъществява разпределението на зареждащия материал върху повърхността на товара вътре в шахтовата пещ.
В описаното по-горе устройство първият ротор налага по същество въртене на улея около една вертикална ос. Вторият ротор взаимодейства с улея по такъв начин, че да определи неговия ъгъл на наклон по отношение на вертикалата. За тази цел вторият ротор е свързан към улея чрез люлеещ механизъм, който трансформира изменението в ъгловото отклонение между двата ротора в изменение на ъгъла на наклон на улея в неговата вертикална равнина на люлеене. Различни варианти на приложение са били предложени за този люлеещ механизъм, който генерира момента, необходим за люлеенето на улея около хоризонталната му ос на люлеене, и който предава този момент на улея.
В патент на US-A-3 766 868 се предлага устройство от описания по-горе вид, при което един прът, който е разположен в равнината на люлеене на улея, е свързан шарнирно с единия край върху задната повърхност на улея. Другият край на този прът се направлява в синусоидален направляващ канал на втория ротор.
В патент US-A-3 814 403 се предлага едно устройство от описания по-горе вид, при което вторият ротор оформя един зъбен венец, коаксиален с вертикалната ос на въртене. Този зъбен венец задвижва чрез първо малко зъбно колело безконечен винт, който чрез второ малко зъбно колело действа върху назъбен сектор. Поселедният е фиксиран странично към окачващия лагер за улея.
В патент на US-A-4 368 813 се предлага устройство от споменатия по-горе вид, при което роторът също съдържа един зъбен венец, който е коаксиален с вертикалната ос на въртене на улея. Този зъбен венец, взаимодействащ с една входна зъбна предавка с вертикална ос на свързващия прът и коляно-мотовилков механизъм, поддържан от първия ротор. Свързващият прът на този механизъм се намира в равнината на люлеене на улея и е свързан шарнирно със свободния му край върху задната повърхност на улея.
В патент US-A-4 941 792 се предлагат две приложения на устройството от гореописания вид. В първото приложение люлеещият лост, поддържан от първия ротор, се използва така, че той може да се люлее в равнината на люлеене на улея. Този люлеещ лост е свързан чрез един прът със сферично шарнирно съединение към втория ротор. Улеят съдържа два странични окачващи лагери, като всеки е сглобен с едно коляново съединение. Една мотовилка (скоба) свързана люлеещия прът към двете колянови съединения на улея. Във второто приложение вторият ротор поддържа един назъбен пръстеновиден сегмент, който взаимодейства с назъбен сектор, прикрепен към страничен окачващ лагер на улея.
В патент на US-A-5 002 806 се предава устройство от гореописания вид, при което вторият ротор е свързан към едно коляново съединение, което е прикрепено към един страничен окачващ лагер на улея чрез един прът със сферично шарнирно съединение.
В патент на US-A-5 022 806 се предлага устройство от описания по-горе вид, при което улеят съдържа странично рамо, което се плъзга в направляващ канал с помощта на шарнирно свързана опора върху това рамо. Този направляващ канал е определен чрез извит елемент, поддържан от втория ротор. Центърът на кривината на извития елемент, определящ направляващия канал, е разположен в точката на пресичане на оста на люлеене и оста на въртене на улея. В голяма степен е важно да се отбележи, че моментът, който трябва да се предаде на улея, за да се люлее той около своята хоризонтална ос на люлеене, може да стане много голям, по-специално, ако улеят има много масивна конструкция (какъвто например е случаят при високата пещ) и/или ако амплитудата на люлеене е голяма. Следва, че големите сили трябва да се предават чрез люлеещ механизъм, свързващ втория ротор към улея.
Техническа същност на изобретението
Предмет на настоящото изобретение е да се подобри в едно устройство от описания по-горе вид предаването на силите между втория ротор и улея.
Съгласно настоящото изобретение това се постига чрез устройство за разпределяне на насипни материали, съдържащо улей за доставяне на насипните материали, първи ротор с по същество вертикална ос на въртене, улеят се провесва от споменатия първи ротор, така че да се завърта от този ротор и по този начин да е в състояние да се люлее около една по същество хоризонтална ос на люлеене, втори ротор с ос на въртене по същество коаксиална на спомагателния първи ротор; една пръстенообразна пета е свързана към улея в две места, диаметрално противоположни едно на друго по отношение на оста на люлеене на улея, така че споменатата пръстенообразна пета е люлееща се около една ос, която е перпендикулярна на оста на люлеене на улея и едно направляващо средство, което се поддържа от втория ротор и което е в контакт с пръстенообразната пета в не по-малко от три точки, така че да определи за споменатата пръстенообразна пета в координатната система, отнесена към втория ротор, наклонена равнина на въртене, която образува ъгъл а с една хоризонтална базова равнина.
Пръстеновидната пета предизвиква по време на относителното въртене в равнината на въртене, определено от споменатото направляващо средство на втория ротор, люлеене на улея около хоризонталната ос на люлеене на последния. Всъщност, когато двата ротора се въртят един спрямо друг, направляващото средство принуждава пръстеновидната пета, която е снабдена с окачване от карданов вид, да се движи точно колебателно в една наклонена равнина на въртене, определена в координатна система, отнесена към втория ротор. Така 5 това направляващо средство налага върху оста на окачване на пръстеновидната пета един наклон, изменящ се между -а и +а в координатна система, отнесена към първия ротор; това създава изменение в ъгъла на наклона на улея 10 в неговата равнина на люлеене. По-специално се отбелязва, че при прогресивно увеличаване на ъгловото отклонение между двата ротора от 0° до 360° предложеното устройство осъществява люлеене на улея с ъглова амплитуда 2а в 15 равнината на люлеене на улея, преди улеят да се върне в своето първоначално положение.
На първо място ще бъде оценено, че средствата, използвани за осъществяване на това люлеене на улея в неговата равнина на 20 люлеене с амплитуда 2а и цикъл от 360°, са по принцип много прости. От гледна точка на пренасянето на силите първо трябва да се отбележи, че улеят създава един момент около своята ос на люлеене. Този момент, който ще 25 се нарече “момент на люлеене’ на улея, е пропорционален на теглото на улея и на хоризонталното разстояние, разделящо неговия център на тежестта от вертикалната равнина, съдържаща неговата ос на люлеене. Това разстояние разбира се е функция на ъгъла на наклона на улея в неговата равнина на люлеене. Моментът на люлеене на улея трябва да се поеме напълно от втория ротор. За тази цел направляващото средство на втория ротор определя в споменатата наклонена равнина на въртене най-малко три точки на контакт с пръстеновидната пета. Противодействащите сили в тези точки на контакт се противопоставят на споменатия момент на люлеене на улея.
Пръстеновидната пета представлява прост, но умно конструиран елемент за оптималното поемане около улея, на реакциите на споменатото направляващо средство и по този начин за противопоставяне на един момент при реагирането спрямо споменатия момент на люлеене на улея. В този смисъл ще се прецени, че броят на контактните точки между пръстеновидната пета и улея може да бъде по-голям от три. Разбира се тези контактни точки могат също да бъдат контактни области (пространства). В допълнение, разпределянето на тези контактни точки около улея може да бъде случайно, доколкото е задоволено кинетичното ограничаване по отношение на споменатата наклонена равнина на въртене. Съществуват много възможности за оптимизиране на тези контактни точки, по-специално като изразяване на контактни налягания, които трябва да се предадат. В заключение пръстенообразната пета определя една идеална разделителна повърхност между улея, от една страна, и втория ротор, от друга страна, за да се поеме споменатият момент на люлеене на улея от втория ротор.
Що се касае до предаването на силите, трябва също да се отбележи, че пръстенообразната пета в устройството съгласно изобретението въвежда едно специално дълго рамо на лоста за поемането на споменатия момент на люлеене на улея. Това естествено оказва положителен ефект върху големината на силите, които се предават в устройството.
Трябва да се отбележи, че споменатото направляващо средство може например да съдържа изолационни опори, разположени около периферията на втория ротор. Тези опори тогава взаимодействат с една опорна повърхност на пръстенообразната пета, така че да определят споменатата наклонена равнина на въртене в една еталонна рама, прикрепена към втория ротор. Такива изолационни опори съдържат например чела или плочи.
Споменатото направляващо средство може обаче да съдържа също опорни повърхности, които взаимодействат с изолационните опори (напр. чела или плочи) или със съответните опорни повърхности на пръстенообразната пета. Трябва също да се отбележи, че споменатото направляващо средство на втория ротор и контактните точки на пръстенообразната пета свързани с него, са за предпочитане така проектирани, че да предават сили в направление, перпендикулярно на наклонената равнина на въртене в две противоположни посоки. Това например е случаят когато две опорни повърхности са така разположени, че да определят един направляващ канал за елементите за относително въртене в този канал.
В предпочитаното приложение споменатото направляващо средство съдържа окачващ лагер с голям диаметър. Последният има два пръстена, които могат да се въртят един спрямо друг, при което са в състояние да предават аксиални сили и въртящи моменти. Първият от тези пръстени е закрепен към пръстенообразната пета на улея, а вторият от тези пръстени е прикрепен към втория ротор по такъв начин, че да образува споменатия ъгъл а за наклонената равнина на въртене на пръстенообразната пета. Този метод на приложение създава почти оптимално разпределяне на силите, предавани между втория ротор и пръстенообразната пета, като се оигурява минимално триене и износване. В допълнение трябва да се отбележи, че въртящите елементи, разположени между двата лагерни пръстена, могат да се сравнят с множество опори, които са разположени периферно около улея и всички активно допринасят за предаването в две посоки на силите, перпендикулярни на споменатата наклонена равнина на въртене. От това става ясно, че всички въртящи елементи на лагера участват в поемането на споменатия момент на люлеене на улея. Друго предимство на това приложение се състои в това, че лагерът може по-лесно да бъде защитен от замърсяване с прах и дим, отколкото изолираните опорни чела или плочи и техните лагерни повърхности. Като предимство се счита и това, че улеят се фиксира неподвижно но разглобяемо към една опорна плоча, която има един централен отвор за преминаването на материала, подлежащ на разпределяне от улея. Тази опорна плоча след това е свързана към пръстенообразната пета, използвайки чифт шарнири, така че да се определи оста на окачване, около която може да се люлее пръстенообразната пета, и към първия ротор, използвайки чифт шарнирни, така че да се определи оста на люлеене на улея. Това е един лесен метод аз окачване на улея, което позволява много добро предаване на момента на люлеене на пръстенообразната пета на улея. В допълнение, опорната плоча образува един вид, кръгов защитен екран над улея. Накрая, улеят може да се разглоби, без да е необходимо да се разглоби неговото окачване и това на пръстенообразната пета.
Споменатите първи ротор и втори ротор са окачени в един външен кожух, който може да се монтира чрез уплътнение в едно затворено пространство, напр.шахтова пещ. Един централен захранващ канал е разположен уплътнено във външния кожух и преминава аксиално през споменатите първи и втори ротори и споменатия централен отвор в опор4 ната плоча на улея.
За да се намали проникването на прах, дим. горещи газове и др.във външния кожух на устройството съгласно изобретението, като предимство се счита устройството да може да се снабди с няколко средства аз изолиране и/ или отделяне.
Така като предимство се счита възможността пръстенообразната пета да подпира една изолационна обшивка, която е коаксиална с оста на въртене и която образува едно пръстеновидно въздушно съединение или междина с една пръстеновидна област на външния кожух. В допълнение централният захранващ канал е снабден със сферичен пръстен, който взаимодейства с централния отвор на опорната плоча, в която е поставен, така че да определя в последната едно пръстеновидно въздушно съединение или междина.
Накрая се счита като предимство, когато опорната плоча е диск, ограничен от сферичен пръстен, който взаимодейства с централния отвор на пръстенообразната пета, в която е поставен, така че да определя в нея едно пръстеновидно въздушно съединение.
Трябва да се отбележи, че ефективността на тези мерки за изолиране и отделяне се увеличава съществено, ако външният кожух е свързан към един източник на газ, за да бъде под налягане. По отношение на геометричното проектиране на устройството съгласно изобретението, трябва да се отбележи, като предимство когато улеят образува в своята равнина на люлеене с оста, около която може да се люлее пръстенообразната пета, един ъгъл β. като β = 90° - α. По този начин улеят се люлее между положението, при което той е вертикален, и максималния ъгъл на наклон от 2а по отношение на вертикалата.
Описание на приложените фигури
Други особени признаци и характеристики на настоящото изобретение са посочени в подробното описание на предпочитаното примерно изпълнение, пояснено с приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява напречно сечение през устройството за разпределяне на насипни материали съгласно изобретението;
фигури 2 до 4 - устройството от фиг.1 при различни наклонени положения на улея.
Описаното по-нататък примерно изпълнение е пояснение например за устройство за зареждане на шахтова пещ, по-специално висока (доменна) пещ.
Устройството съдържа един улей 10, който може да се върти около по същество вертикална ос на въртене 12, като наклонът му може да се изменя по време на въртенето. С други думи ъгълът на наклона на улея спрямо вертикалата може да се изменя, докато улеят се върти около оста 21. С позиция 14 е означен един захранващ канал. В който се изсипва насипният материал, за да се разпредели от улея 10. Този захранващ канал 14 е разположен в един външен кожух 16. За да се уточни идеята, ще се допусне, че кожухът 16 е поддържан към шахтовата пещ чрез уплътнение, а захранващият канал 14 е свързан уплътнено към бункера, служещ като подаващ (захранващ) бункер на потока от устройството за разпределяне или зареждане (шахтовата пещ и подаващия бункер не са представени на фигурите). Зареждащият материал, който идва от подаващия бункер, след това преминава през захранващия канал 14, така че да попадне в улея 10 и да бъде направляван от улея към повърхността на зареждане в шахтовата пещ. Точката на удар (динамично въздействие) на зареждащия материал върху повърхността на зареждане се изменя чрез въртенето на улея около оста на въртене 12 и/или чрез изменение на неговия ъгъл на наклон Θ.
За да се даде възможност за въртенето на улея 10 около оста 12, той се провесва от един първи ротор 18, който образува един вид въртящ се корпус, окачен с помощта на първи лагер 20 в кожуха 16. Може да се види, че окаченият лагер 20 е един лагер с голям диаметър, който обхваща захранващия канал 14. Едно зъбно колело 22, което е прикрепено към първия ротор 18 и е коаксиално на оста 12, се задвижва от едно малко зъбно колело (пиньон)
24. Това малко зъбно колело 24 прави възможно да се предаде на първия ротор 18 ротационно движение със скорост Ω 1 около оста 12. Трябва да се отбележи, че роторът 18 обхваща захранващия канал 14 и е снабден в долната си част с две окачващи опори 28 и 28', за да поддържа улея 10.
Улеят 10 е за предпочитане закрепен неподвижно, но по-лесно разглобяем начин върху една опорна плоча 30, която има цен5 трален отвор 32 за преминаването на захранващия канал 14. Тази опорна плоча 30 след това е свързана към окачващите опори 28 чрез чифт шарнирни 32' и 32 по такъв начин, че да определя ос на люлеене 33 на улея 10. За предпочитане е тази ос на люлеене 33 да е хоризонтална и затова перпендикулярна към оста на въртене 12. На фигура 1 тази ос на люлеене 33 е перпендикулярна на равнината на чертежа.
Една пръстенообразна пета 38. която предизвиква свободно люлеене на улея 10, е механически свързана към опорната плоча чрез втори чифт шарнири или лагери 34 и 34'. Последните са разположени в равнината на люлеене на улея в две точки, които са диаметрално противоположни спрямо оста на люлеене 33 на улея 10. Те определят една ос на люлеене 36 за пръстенообразната пета 38, която е перпендикулярна на оста на люлеене 33 на улея 10 и лежи в една равнина с нея и която образува ъгъл β с улея 10 в равнината на свободно люлеене на последния. Трябва да се отбележи, че пръстенообразната пета 38 сега може да извършва следните движения: 1) да се люлее около оста 36; 2) да се люлее около оста 33; 3) да се върти около оста 12. С други думи пръстенообразната пета 38 е снабдена с окачване от вида карданова опора при въртенето около оста 2. По-долу ще се види обаче че някои от тези движения са ограничени чрез направляващо средство, закрепено към втори ротор, който навсякъде е означен с позиция 40.
Вторият ротор е окачен и задвижван по подобен начин на този, описан за първия ротор 18. Това втори ротор всъщност има един окачващ лагер 42 с голям диаметър и едно зъбно колело 44. Това зъбно колело 44 е задвижвано чрез едно второ малко зъбно колело 46 така, че да предаде на втория ротор 4 ротационно движение със скорост Ω 2 около оста 12. Трябва да се отбележи, че за предпочитане Ω 1 Ω 2 да имат възможност да се изменят независимо една от друга.
Вторият ротор 40 е окачен на лагер 42 и заобикаля първия ротор 18. Той е снабден с пръстеновидна носеща конзола 50 в една наклонена равнина, образуваща ъгъла α с хоризонталната равнина. Трябва да се отбележи, че на фигура 1 споменатата наклонена равнина е перпендикулярна на равнината на чертежа.
Един трети окачващ лагер 52 с голям диаметър е монтиран с един от двата си пръстена (т.е.чрез външния си пръстен) върху носещата конзола 50. Другият лагерен пръстен (на фиг. 1 това е вътрешният пръстен) е фиксиран от друга страна към пръстенообразната пета 38. Двата пръстена на този лагер 52 се въртят един спрямо друг, при което са в състояние да предават доста големи аксиални сили и въртящи моменти в двете посоки. По този начин лагерът 52 направлява пръстенообразната пета 38 в равнината на въртене, която образува един ъгъл α с хоризонталната равнина. В устройството от фиг.1, този ъгъл α е около 25°.
Преди да дадем други структурни подробности за устройството от фиг.1, ще опишем първо неговото действие, като използваме фигурите от 2 до 4.
Фигура 2 е по принцип същата като фигура 1. Може да се види, че улеят 10 образува един ъгъл 0 от около 50°С с оста на въртене 12. За представеното устройство това е максималният ъгъл на наклон. Този ъгъл на наклона Θ на улея 10 ще остане постоянен до тогава, докато първият ротор 18 и вторият ротор 40 се въртят с една и съща скорост, т.е. докато не се появи ъглово отклонение между двата ротора 14 и 18.
От друга страна, за да се намали ъгълът на наклона θ на улея 10, е достатъчно да се създаде ъглово отклонение между първия ротор 18 и втория ротор 40. На фиг.З това ъглово отклонение е 90°, в сравнение с фиг.2. Може да се види, че ъгълът Θ в случая е 25°.
В действителност оста 36 на пръстенообразната пета 38 сега е хоризонтална, което означава, че θ = 90°-β.
С цел да се намали по-нататък ъгълът на наклона 0, е необходимо да се увеличи ъгловото отклонение между двата ротора 18 и 40. На фиг.4 това ъглово отклонение е 180°, сравнено с положението на фиг.1. Може да се види, че 0 сега е 0°, т.е.че улеят 10 е вертикален. Това вертикално положение се получава при избиране на ъгъл β така, че β 90°-α . Също може да се отбележи, че ъгъла α се определя по такъв начин, че a = 0max/2, където Отах е амплитудата на люлеене, необходима за улея
10. В отделния случай, когато β= 90°-ос, тази амплитуда на максимално люлеене е следователно максималният наклон на улея 10 спрямо оста на въртене 12.
При увеличаване на ъгловото отклонение между двата ротора на повече от 180° ъгълът на наклона Θ на улея 10 се увеличава още веднъж. За ъглово отклонение 270° улеят 10 заема положението, показано на фиг.З, а ъглово отклонение 360°, улеят 10 заема положението, показано на фиг.2.
Следователно ако първият ротор 18 се спре, а вторият ротор 40 е принуден да се върти, улеят 10 се люлее свободно в своята равнина на люлеене (не на въртене) до един ъгъл от 2а при честота Ω 2/60, където Ω 2 е скоростта на въртене в обороти за минута на втория ротор 40. Подобно, ако вторият ротор 40 се спре, а първият ротор 18 е принуден да се върти улеят 10 се люлее свободно в равнина на люлеене (този път като се върти с първия ротор 18) до един ъгъл 2а при честота Ω 1/60, където Ω 1 е скоростта на въртене в обороти за минута на първия ротор 18. Ако двата ротора 18 и 40 са принудени да се въртят със същата скорост, т.е. ако Ω1 = Ω2, ъгълът на наклона на улея 10 няма да се изменя. Ако от друга страна върху двата ротора 18 и 40 се приложи разлика в скоростите, се получава изменение в ъгловото отклонение между двата ротора 18 и 40, което причинява изменение в ъгъла на наклона на улея 10.
Ако разликата между скоростите на въртене Ω1 и Ω2 е винаги със същия знак (т.е. положителна или отрицателна), ъгловото отклонение между двата ротора 18 и 40 нараства равномерно и улеят 10 извършва периодично люлеене между максималното си положение на наклон (Θ max) и минималното си положение на наклон (Θ min).
Трябва да се отбележи, че най-често улеят 10 е балансиран по такъв начин, че люлеещият му момент е максимален, когато Θ = Отах. В този ред на мисли трябва да се има предвид, че дори ако разликата между скоростите на въртене Ω1 и Ω2 е постоянна, ъгловата скорост, с която се изменя ъгловият наклон на улея, има синусоидално изменение. По-специално тази ъглова скорост е максимална по средата между 0 max и Θ min, след това намалява и става нула приОтах. Следва, че мощността .натрупана от двата ротора 18 и 40, въртящи се с постоянна скорост около оста 12, не се увеличава пропорционално спрямо споменатия люлеещ момент на улея 10. Това естествено е едно предимство по отношение на оразмеряването на средствата за задвижване на двата ротора 18 и 40.
Трябва също да се отбележи, че не съществува абсолютното задължение да се премине през максималното и/или минималното положение на наклон θ max, θ min, което механически е възможно. Вместо това при използване периодичността на люлеещото движение, когато ъгловото отклонение между двата ротора 18 и 40 се променя от 0° до 360°, това ъглово отклонение на двата ротора 18 и 40 се увеличава или намалява по желание между две предварително определени стойности, което отговаря на практически желания максимален и/или минимален наклон. С други думи относителната скорост на въртене на двата ротора 18 и 40 се изменя периодически между една положителна и една отрицателна стойност.
Други важни характеристики на предложеното устройство ще бъдат описани с позоваване отново на фиг.1 Може да се види, че пръстенообразната пета 38 подпира една цилиндрична изолационна обшивка 54. Тази изолационна обшивка 534 е коаксиална с оста на въртене 12 и образува пръстеновидно въздушно съединение (или междина) с една пръстеновидна област 56 на външния кожух 16. По този начин се определя едно пръстеновидно пространство 58 във външния кожух 16, едно пространство, което може да се запази при малко по-високо налягане чрез вкарване на газ. Стрелката 60 посочва схематично средството (напр.тръбопровод), през което може да се вкарва такъв газ. Това намалява проникването на прах и дим в пръстеновидното пространство 58, в което са разположени, по-специално лагерите 20, 42, 52, зъбните колела 22, 44 и малките зъбни колела 24,46. Като допълнение този вкаран газ може да се използва за охлаждане на устройството. Може да се отбележи, че се счита за предимство изолационната обшивка 54 да е снабдена с термична изолация, докато пръстеновидната област 56 да се охлажда чрез течен охладител и в случай например на висока (домена) пещ, да е снабдена със защитно покритие срещу термичната радиация от повърхността на товара. Такава защита срещу термичната радиация се прилага, което се счита за предимство или тя се фиксира под пръстенообразната пета 38 и опорната плоча 30.
С цел да са осигури още по-добра защита за устройството срещу проникването на дим, изпарения и прах, захранващият канал 14 е снабден със сферичен пръстен 62, който е поставен в централния отвор 32 на опорната плоча 30. Този отвор 32 има стеснена част, в която пръстенът 62 определя едно пръстеновидно въздушно съединение (или междина). В допълнение, като предимство се счита опорната плоча 30 да е диск, чиято странична повърхност 64 е сферичен пръстен, който определя едно пръстеновидно въздушно съединение (или междина) в пръстенообразната пета 38. В общия случай обаче, плочата 30 може да бъде също правоъгълна и да е поставена в един правоъгълен отвор на пръстена на пръстеновидната пета 38. В този случай ще бъде достатъчно двата странични ръба , паралелни на оста 36, да нагласят, напаснат формата на цилиндъра коаксиално на оста 36. С тези допълнителни мерки за изолация се образува едно пръстеновидно пространство 66 между захранващия канал 14 и ротора 40, едно пространство, което може да бъде под налягане чрез вкарването на газ под налягане във външния кожух 16. Най-често пръстеновидните пространства 58 и 66 са в пряка връзка помежду си, така че да се предотвратяват разликите в наляганията във външния кожух 16. Такива разлики в наляганията в действителност могат да има вреден ефект върху ефективността на пръстеновидните въздушни съединения (или междини), описани по-горе.
Ще се отбележи също, че лагерът 52 за предпочитане е вграден в една пръстеновидна кухина, определена например от изолационната обшивка 54, пръстенообразната пета 38 и пръстеновидният фланец на втория ротор 40. По този начин лагерът 52 е защитен дори в по-голяма степен спрямо излишното проникване на прах или прекия контакт с горещи или корозионни газове.
Приложение на изобретението
Когато предложеното устройство трябва да оборудва една пещ, която работи при високи температури, първият и вторият ротор 18 и 40 са свързани, за предпочитане, като се използва едно въртящо съединение към охлаждаща верига (непоказана на фигурите). По този начин основните механични елементи, които са свър зани или към първия, или към втория ротор, могат ефективно за се охлаждат.

Claims (11)

1. Устройство за разпределяне на насипни материали, съдържащо улей (10) за доставяне на насипните материали, първи ротор (18) с една по същество вертикална ос на въртене (12), улей (10), окачен към първия ротор (18) с възможност за завъртане от този ротор и с възможност за люлеене около една по същество хоризонтална ос на люлеене (33), втори ротор (40) с ос на въртене, по същество коаксиална на първия ротор (18), характеризиращо се с това, че пръстенообразна пета(.38) е свързана към улея (10) в две места (34,34'), диаметрално противоположни едно спрямо друго по отношение на оста на люлеене (33) на улея (10), така че пръстенообразната пета (38) е люлееща се около ос (36), която е перпендикулярна на оста на люлеене (33) на улея (10), и направляващо средство (52), което се поддържа от втория ротор (40) и което е в контакт с пръстенообразната пета (38) в не по-малко от три точки, така че да определи за същата пета (38) в координатната система, отнесена към втория ротор (40), една наклонена равнина на въртене^ която образува ъгъл а с една хоризонтална равнина.
2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че направляващото средство съдържа окачващ лагер (52) с голям диаметър и с два пръстена, които могат да се въртят един спрямо друг ,като първият пръстен образува въртяща опора за пръстенообразната пета (38) на улея (10), а вторият пръстен е закрепен към втория ротор (40) по такъв начин, че да определя посочения ъгъл а за описаната равнина на въртене на пръстенообразната пета (38).
3. Устройство съгласно претенция 1 или 2, характеризиращо се с това, че улеят (10) съдържа разглобяема опорна плоча (30), която има централен отвор (32) за преминаването на материала, подлежащ на разпределяне от улея.
4. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че пръстенообразната пета (38) е свързана към опорната плоча (30) чрез чифт шарнири (34,34'), така че да се определи оста (33), около която може да се люлее пръстенообразната пета (38).
5. Устройство съгласно претенция 3 или 4, характеризиращо се с това, че опорната плоча (30) е свързана към първия ротор (18) чрез чифт шарнири (32',32), така че да се определи оста на люлеене (33) на улея (10).
6. Устройство съгласно претенция 3,4 или 5, характеризиращо се с това, че първият ротор (18) и вторият ротор (40) са окачени в един външен кожух (16), който може да се монтира чрез уплътнение в едно затворено пространство, а захранващ канал (14) е разположен уплътнено във външния кожух (16) и преминава аксиално през първия ротор (18) и втория ротор (40) и споменатия централен отвор (32) в опорната плоча (30).
7. Устройство съгласно претенция 6, характеризиращо се с това, че пръстенообразната пета (38) подпира изолационна обшивка (54), която е цилиндрична и коаксиална с оста на въртене (12) и която определя пръстеновидно въздушно съединение с пръстеновидна област (58) на външния кожух (16).
8. Устройство съгласно претенция 6 или
7, характеризиращо се с това, че захранващият канал (14) е снабден със сферичен пръстен (62), който взаимодейства с централния отвор (32) на опорната плоча (30), така че да определя в последната пръстеновидно въздушно съединение.
9. Устройство съгласно претенция 6, 7 или 8, характеризиращо се с това, че опорната плоча (30) е диск, ограничен от сферичен пръстен (62), който взаимодейства с централния отвор на пръстенообразната пета (38), така че да определя в нея пръстеновидно въздушно пространство.
10. Устройство съгласно всяка от претенциите от 6 до 9, характеризиращо се с това, че външният кожух (16) е свързан към източник на газ (60).
11. Устройство съгласно всяка от претенции от 1 до 9, характеризиращо се с това, че улеят (10) образува с оста на люлеене (36) на пръстенообразната пета (38) ъгъл β така, че β = 90°-α.
BG100738A 1994-02-01 1996-07-24 Устройство за разпределяне на насипни материали BG61845B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU88456A LU88456A1 (fr) 1994-02-01 1994-02-01 Dispositif de répartition de matières en vrac
PCT/EP1995/000060 WO1995021272A1 (fr) 1994-02-01 1995-01-09 Dispositif de repartition de matieres en vrac

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100738A BG100738A (bg) 1997-04-30
BG61845B1 true BG61845B1 (bg) 1998-07-31

Family

ID=19731462

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100738A BG61845B1 (bg) 1994-02-01 1996-07-24 Устройство за разпределяне на насипни материали

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5799777A (bg)
EP (1) EP0742840B1 (bg)
JP (1) JP3665338B2 (bg)
CN (1) CN1060523C (bg)
AT (1) ATE160381T1 (bg)
AU (1) AU1386295A (bg)
BG (1) BG61845B1 (bg)
BR (1) BR9506605A (bg)
CZ (1) CZ284435B6 (bg)
DE (1) DE69501079T2 (bg)
ES (1) ES2110312T3 (bg)
LU (1) LU88456A1 (bg)
PL (1) PL180501B1 (bg)
RU (1) RU2126451C1 (bg)
SK (1) SK280100B6 (bg)
UA (1) UA39132C2 (bg)
WO (1) WO1995021272A1 (bg)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LU90179B1 (fr) * 1997-11-26 1999-05-27 Wurth Paul Sa Procede pour refroidir un dispositif de chargement d'un four a cuve
LU90295B1 (fr) * 1998-10-06 2000-04-07 Wurth Paul Sa Dispositif de répartition de matières en vrac
CZ296756B6 (cs) * 1998-11-16 2006-06-14 Paul Wurth S. A. Zarízení pro rozdelování sypkého materiálu, obsahující zlab s nastavitelným úhlem sklonu
DE19929180C2 (de) * 1999-06-25 2001-08-09 Zimmermann & Jansen Gmbh Beschickungsvorrichtung für einen Schachtofen
LU90642B1 (fr) 2000-09-20 2002-03-21 Wurth Paul Sa Dispositif de r-partition de mati-res en vrac avec goulotte rotative - angle d'inclinaison
LU90794B1 (fr) * 2001-06-26 2002-12-27 Wurth Paul Sa Dispositif de chargement d'un four à cuve
LU90863B1 (en) * 2001-12-13 2003-06-16 Wurth Paul Sa Charging device with rotary chute
DE10209675C1 (de) * 2002-03-05 2003-06-18 Man Takraf Foerdertechnik Gmbh Drehbare Schurre
AT412121B (de) * 2003-01-14 2004-09-27 Voest Alpine Ind Anlagen Vorrichtung zur kontrollierten beschickung eines reaktorgefässes
EP1770174A1 (en) 2005-09-30 2007-04-04 Paul Wurth S.A. Charging device for a shaft furnace
EP1870651A1 (en) * 2006-06-21 2007-12-26 Paul Wurth S.A. Charging device for a shaft furnace
US7654097B2 (en) * 2007-05-16 2010-02-02 Follett Corporation Ice distribution device for an ice retaining unit with optional sensor control therefor
FI121943B (fi) * 2007-11-21 2011-06-15 Outotec Oyj Jakelulaite
ES2665032T3 (es) * 2009-10-09 2018-04-24 Nippon Steel & Sumikin Engineering Co., Ltd. Dispositivo de carga
GB2477779A (en) * 2010-02-15 2011-08-17 Siemens Vai Metals Tech Ltd Protection shielding blades for a furnace charging system
LU91683B1 (en) 2010-04-22 2011-10-24 Wurth Paul Sa Device for distributing bulk material with a distribution spout supported by a cardan suspension
LU91717B1 (en) * 2010-08-06 2012-02-07 Wurth Paul Sa Distribution device for use in a charging installation of a metallurgical reactor
CN101941597A (zh) * 2010-09-15 2011-01-12 国家粮食储备局郑州科学研究设计院 布粮器
LU91829B1 (en) * 2011-06-21 2012-12-24 Wurth Paul Sa Distribution chute for a charging device
LU91844B1 (en) * 2011-07-22 2013-01-23 Wurth Paul Sa Charging device for shaft furnace
JP5873386B2 (ja) * 2012-05-01 2016-03-01 新日鉄住金エンジニアリング株式会社 装入装置
JP6105357B2 (ja) * 2013-04-02 2017-03-29 新日鉄住金エンジニアリング株式会社 装入装置およびその制御方法
DE102018101498B3 (de) * 2018-01-23 2018-12-27 Wbn Waggonbau Niesky Gmbh Auslassvorrichtung eines Schüttgut-Transportsilos
CN113247578B (zh) * 2021-05-11 2022-10-25 中冶赛迪工程技术股份有限公司 溜槽托架安装缝隙的密封方法

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2859862A (en) * 1956-02-09 1958-11-11 Sperry Rand Corp Hay distributor
US3206044A (en) * 1963-12-09 1965-09-14 Martin C Schwichtenberg Orbital silage distributor
US3682394A (en) * 1971-02-03 1972-08-08 Charles C Shivvers Material spreader assembly
US3766868A (en) * 1972-02-22 1973-10-23 Anciens Etablissements P Warth Tuyere stock for furnaces
LU65312A1 (bg) * 1972-05-08 1972-08-23
DE2649248A1 (de) * 1976-10-29 1978-05-03 Koelsch Foelzer Werke Ag Vorrichtung zur beschickung eines schachtofens, insbesondere eines hochofens
JPS5522049A (en) * 1978-07-31 1980-02-16 Sanki Kk Device for fiber blending
DE2927316B1 (de) * 1979-07-06 1980-02-21 Demag Ag Mannesmann Verteilvorrichtung fuer Gichtverschluesse von Schachtoefen,insbesondere fuer Hochofen-Gichtverschluesse
LU82173A1 (fr) * 1980-02-15 1980-05-07 Wurth Sa O Dispositif de chargement pour fours a cuve
US4395182A (en) * 1980-10-10 1983-07-26 Suwyn Donald W Filling and distribution apparatus and method for silos
SU1392111A1 (ru) * 1985-09-23 1988-04-30 Государственный научно-исследовательский и проектный институт металлургической промышленности "Гипросталь" Распределитель шихты загрузочного устройства доменной печи
AT394631B (de) * 1988-07-25 1992-05-25 Wurth Paul Sa Handhabungsvorrichtung fuer eine verteilerschurre eines schachtofens, und an diese vorrichtung angepasster antriebsmechanismus
FR2636727B1 (fr) * 1988-09-16 1990-11-09 Valeo Dispositif de raccord rapide pour une boite a fluide dans un echangeur de chaleur
LU87341A1 (fr) * 1988-09-22 1990-04-06 Wurth Paul Sa Installation de chargement d'un four a cuve
US5002806A (en) * 1990-01-11 1991-03-26 Ashland Oil, Inc. Curative for structural urethane adhesive
LU87938A1 (fr) * 1991-05-15 1992-12-15 Wurth Paul Sa Installation de chargement d'un four a cuve

Also Published As

Publication number Publication date
EP0742840A1 (fr) 1996-11-20
ATE160381T1 (de) 1997-12-15
CN1141654A (zh) 1997-01-29
DE69501079D1 (de) 1998-01-02
CZ284435B6 (cs) 1998-11-11
EP0742840B1 (fr) 1997-11-19
CN1060523C (zh) 2001-01-10
US5799777A (en) 1998-09-01
JPH09508442A (ja) 1997-08-26
SK99996A3 (en) 1997-01-08
UA39132C2 (uk) 2001-06-15
BG100738A (bg) 1997-04-30
DE69501079T2 (de) 1998-03-12
LU88456A1 (fr) 1995-09-01
PL180501B1 (pl) 2001-02-28
CZ227996A3 (en) 1996-11-13
SK280100B6 (sk) 1999-08-06
BR9506605A (pt) 1997-09-23
ES2110312T3 (es) 1998-02-01
WO1995021272A1 (fr) 1995-08-10
PL315776A1 (en) 1996-12-09
AU1386295A (en) 1995-08-21
JP3665338B2 (ja) 2005-06-29
RU2126451C1 (ru) 1999-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG61845B1 (bg) Устройство за разпределяне на насипни материали
JP5188810B2 (ja) 材料を炉の中に分散するための装置
US4784338A (en) Device to drive a body that carries out a tumbling and rotating motion
IE42953B1 (en) Improvements in or relating to wind driven power plants
UA7734A1 (uk) Завантажувальний пристрій шахтної печи
UA74512C2 (uk) Аеродинамічний підйомно-тягнучий рушій
US5029760A (en) Centrifugal grinding and mixing apparatus
ES415716A1 (es) Perfeccionamientos introducidos en un dispositivo de accio-namiento y de fijacion de una canaleta de distribucion rota-tiva de un horno de cuba.
CN102459653B (zh) 将炉料分配至竖炉中的装置
GB1442082A (en) Material feeding device
AU677112B2 (en) Milling device
RU2177834C2 (ru) Опорный подшипник для машин, совершающих нутационное движение
CA2103873A1 (en) Rotating distributor
JP4828011B2 (ja) 粉体混合用装置
US4082010A (en) Device for rotational transmission of mechanical power depending on an angular speed selector which functions as a result of the resistance which it meets
JPH0469203B2 (bg)
RU2018356C1 (ru) Вибрационная конусная дробилка
RU2038845C1 (ru) Вибрационная конусная дробилка
SU575122A1 (ru) Диспергатор
SU579011A1 (ru) Дробилка
SU1168392A1 (ru) Устройство дл центробежной абразивной обработки деталей
JP2689260B2 (ja) 無量力環境利用物質成生方法および装置。
PL83536B1 (bg)
JPH0447002B2 (bg)
SU1235907A1 (ru) Распределитель шихты загрузочного устройства доменной печи