BG505Y1 - Профилни греди за мачти за повдигане и преместване на товари и мачта, изпълнена с такива профилни греди - Google Patents

Профилни греди за мачти за повдигане и преместване на товари и мачта, изпълнена с такива профилни греди Download PDF

Info

Publication number
BG505Y1
BG505Y1 BG102403U BG10240398U BG505Y1 BG 505 Y1 BG505 Y1 BG 505Y1 BG 102403 U BG102403 U BG 102403U BG 10240398 U BG10240398 U BG 10240398U BG 505 Y1 BG505 Y1 BG 505Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
arms
pair
profile
distance
beams
Prior art date
Application number
BG102403U
Other languages
English (en)
Other versions
BG102403U (en
Inventor
Giampiero Tartara
Original Assignee
Cesab Carrelli Elevatori S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cesab Carrelli Elevatori S.P.A. filed Critical Cesab Carrelli Elevatori S.P.A.
Priority to BG102403U priority Critical patent/BG505Y1/bg
Publication of BG102403U publication Critical patent/BG102403U/xx
Publication of BG505Y1 publication Critical patent/BG505Y1/bg

Links

Landscapes

  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до профилна греда за мачти за повдигане и преместване на товари, както и до мачти, изпълнени с такива профилни греди.
Мачтите, осъществени с тези профилни греди, се използват за вертикални и хоризонтални премествания на подемници и уредби и по-специално се прилагат в подемни платформи.
Предшестващо състояние на техниката
По-нататък ще бъде направена конкретна справка в областта на подемните платформи, без с това да се наруши общият вид на описанието.
Използваните в общоизвестните мачти профилни греди могат да имат различни напречни сечения: С-образни, Т-образни, С-образни с подсилващо ребро на задната част на Собразния профил, като това ребро може да бъде заварено или получено директно в производствения процес за получаване на самите профилни греди. Има също така мачти, изработени от профилни греди със специални междинни напречни профили между оребреното Съобразно напречно сечение и Т-образното напречно сечение.
Всяко от тези решения показва предимства и недостатъци.
Мачтите, осъществени с С-образни профилни греди се формират от еднакви профилни греди, подредени в права линия и които са с ограничен размер по отношение на конзолната част, като направляващите ролки за долния и горния комплект ролки са едни и същи. Основният недостатък на това решение е, че долният и горният комплект ролки имат фиксирано разстояние между центровете, което се определя от положението на максимално разгръщане на мачтата. Следователно, това разстояние между центровете на комплектите ролки е ограничено и по този начин усилията в ролките и контактните налягания са доста високи, особено когато се пренасят тежки товари при ограничен ход на повдигане.
Мачтите, осъществени с Т-образни профилни греди, са формирани от еднакви профилни греди, направляващите ролки са еднакви за горния и долния комплект ролки, като долните и горните ролки са присъединени към различни колони и затова разстоянието между центровете на ролките е променливо в съответствие с разгръщането на мачтата. По този начин усилията, които действат върху ролките, са по-ограничени от тези в предшестващото решение и поради това е налице по-малко износване на частите в контакт.
Главният недостатък на това решение е, че профилните греди не са подредени в права линия и затова мачтите, осъществени с тези профилни греди, са с по-големи размери.
Мачтите, осъществени с С-образни профилни греди с подсилващо ребро на задната част, обикновено не са формирани от еднакви профилни греди, тъй като са комбинирани по такъв начин, че да имат неподвижна колона, осъществена със С-образна профилна греда и една или повече подвижни колони, осъществени с оребрени С-образни профилни греди. Като последствие от това направляващите ролки също не са с еднакъв диаметър за горния и долния комплект ролки. По този начин възникват трудности за тяхното производство, тъй като се увеличава броят на частите и полуготовите части, които трябва да се набавят. В това решение също така горният и долният комплект ролки имат променливо разстояние между центровете и по този начин са налице по-ограничени усилия и контактни налягания отколкото при решението с обикновените Собразни профилни греди. Освен това в горния комплект ролки, тъй като опората е налице само от страната, където е реброто, трябва да бъде прибавена допълнителна осигурителна опора за тези случаи, в които горната ролка не лежи към такова ребро.
Мачтите, осъществени със специални профилни греди с междинен профил между С-образната профилна греда и Т-образната профилна греда, имат подредени в права линия профилни греди, като по този начин са с ограничен размер, имат ролки с променливо разстояние между центровете и имат прибавена част, която позволява подпирането (макар и частично) на горната ролка на двете страни.
Обаче, налице са следните недостатъци: за всяка колона се изисква различна профил на греда, горните и долните комплекти ролки имат различни диаметри на ролките, а поддържането на комплектите ролки е осъществено частично.
В това последно известно решение недостатъкът от наличието на различни профилни греди е особено виден, както може да бъде видяно на фиг. 1 и 2, на които е показано напречно сечение на общоизвестна от състоянието на техниката мачта от така наречения троен тип, т.е. с три колони: една неподвижна, една междинна и една подвижна. Всяка от тези колони изисква различен тип профилна греда, т.е. необходими са три типа профилни греди. Оттук следва, че в този случай също има усложнения за тяхното производство, както и допълнителни разходи, поради необходимостта да се поддържа в наличност по-голям брой от полуготови части.
Техническа същност на полезния модел
Действителните проблеми, които трябва да бъдат решени по отношение на известните от състоянието на техниката мачти, са: да се ограничи размерът на мачтите, имащи подредени в права линия профилни греди; да се намали износването на частите в контакт с комплектите ролки при наличието на горни и долни комплекти ролки с променливо разстояние между центровете; да има пълна опора на горните ролки на двете страни на профилните греди, към които те са опрени; както и да се намалят производствените усложнения и разходи, произтичащи от наличието на отделен тип профилна греда за всяка мачта.
Решението на горепосочените проблеми е осъществено посредством настоящия полезен модел, съгласно който профилната греда за изпълнение на разтегаеми мачти, включва централна част, която има две срещуположни странични повърхнини - първа и втора, като към първата странична повърхнина е разположена по същество перпендикулярно първа двойка рамена, имащи еднаква определена дължина, а към втората странична повърхнина е разположена по същество перпендикулярно втора двойка рамена. Характерно за полезния модел е това, че рамената на първата двойка са разположени едно от друго на първо определено разстояние, а рамената на втората двойка са с еднаква дължина и са разположени едно от друго на второ определено разстояние, което е различно от първото разстояние между първата двойка рамена.
В един предпочитан вариант на полезния модел първата двойка рамена и втората двойка рамена образуват два профила, които пасват един към друг по такъв начин, че когато тези два профила принадлежат съответно на две съседни, близкостоящи профилни греди, позволяват относителното им движение без контакт между първата и втората двойка рамена.
Също така за предпочитане е втората двойка рамена да е разположена симетрично по отношение на равнина, преминаваща през централната осова линия на централната част, и по същество перпендикулярно на геометрична ос на централната част.
Целесъобразно е дължината на първата двойка рамена да е по същество равна на дължината на втората двойка рамена.
В друг предпочитан вариант на полезния модел профилната греда за изпълнение на разтегаеми мачти включва централна част, която има две срещуположни странични повърхнини - първа и втора, като към първата странична повърхнина е разположена по същество перпендикулярно първа двойка рамена, имащи еднаква определена дължина и разположени едно от друго на първо определено разстояние, а към втората странична повърхнина е разположена по същество перпендикулярно втора двойка рамена, имащи различни определени дължини. Характерно е това, че рамената на първата двойка рамена са разположени на еднакво разстояние от средната равнина на профилната греда, перпендикулярна на геометричната ос на централната част, при което рамената на втората двойка рамена са разположени едно от друго на второ определено общо разстояние, което е различно от първото определено разстояние между първата двойка рамена, и отстоят от средната равнина съответно на разстояния, които са различни едно от друго.
Предмет на полезния модел е и разтегаема мачта, включваща неподвижна колона и поне една подвижна колона с профилни греди, които са изпълнени съгласно полезния модел и които са еднакви и разположени по същество в една и съща равнина, като втората двойка рамена на профилната греда от споменатата поне една подвижна колона е частично поместена в първата двойка рамена на непосредствено съседната колона.
Съгласно предпочитано изпълнение на разтегаемата мачта поне една серия от профилни греди има вътрешно разстояние между първата двойка рамена, което е по същество еднакво с вътрешното разстояние между втората двойка рамена от поне една друга серия от профилни греди.
Тъй като профилните греди са профилирани така, че да могат частично да бъдат вмествани една в друга, не е необходимо да се осигуряват различни профилни греди за различните неподвижни, междинни и подвижни колони и поради това мачтата е конструирана изцяло с един тип профилни греди.
Вследствие на това, че втората двойка рамена може да бъде вмъкната в първата двойка рамена, е възможно разполагането на профилните греди в една и съща равнина, което води до общо намаляване на размера.
Освен това, тъй като са налице двойка рамена върху всяка страна на централната част на профилната греда, е осигурена двойна опора на горния и долния комплект ролки.
Пояснения на приложените фигури
Полезният модел ще бъде разкрит подробно с помощта на фигурите, където:
фигура 1 показва схематично изображение на напречно сечение на част от известната от състоянието на техниката мачта, в областта на горния комплект от ролки;
фигура 2 - схематично изображение на напречно сечение на част от известната от състоянието на техниката мачта, в областта на долния комплект ролки;
фигура 3 - напречно сечение на профилна греда съгласно полезния модел;
фигура 4 - схематично изображение на напречно сечение на част от мачта съгласно полезния модел, в областта на горния комплект ролки;
фигура 5 - схематично изображение на напречно сечение на част от мачтата съгласно полезния модел, в областта на долния комплект от ролки;
фигура 6 - схематично изображение на напречно сечение на дясната част на двойна мачта съгласно полезния модел, в областта на горната ролка;
фигура 7 - схематично изображение на напречно сечение на лявата част на тройна мачта съгласно полезния модел, в областта на горния комплект ролки;
фигура 8 - схематично странично изображение на двойна мачта съгласно полезния модел, с напълно разгърнати колони;
фигура 9 - напречно сечение на профилна греда съгласно вариант на профилна греда, както това на фиг. 3;
фигура 10 - напречно сечение на профилна греда съгласно друг вариант на профилна греда, както това на фиг. 3.
Примери за изпълнение на полезния модел
С позоваване на фигурите от приложените чертежи профилната греда съгласно полезния модел е обозначена с позиция 1 и включва централна част 2, имаща геометрична ос S, първа странична повърхнина 2а и втора странична повърхнина 2Ь. Профилната греда 1 е снабдена с първа двойка рамена 3, за предпочитане разположени по същество в краищата на централната част 2, на определено разстояние D едно от друго и перпендикулярно към първата странична повърхнина 2а, и с втора двойка рамена 4, разположени перпендикулярно към втората странична повърхнина 2Ь, на определено разстояние d едно от друго, което е по-малко от разстоянието D между първата двойка рамена 3. Втората двойка рамена 4 може да бъде разположена симетрично спрямо равнина Т, преминаваща през централната осова линия на централната част 2, перпендикулярно на нейната геометрична ос S. Първата двойка рамена 3 имат дължина L, а втората двойка рамена 4 имат дължина 1, като тези дължини L, 1 могат да бъдат еднакви.
Двете двойки рамена 3, 4 са оформени така, че да образуват два допълващи се профила, взаимнопасващи така, че когато те принадлежат на две съседни, близкостоящи профилни греди, да позволяват относително движение между тях, без контакт между двойките рамена 3, 4.
По-специално, както също е видно от фиг. 4, 5, 6 и 7, рамената 4 са обхванати частично от рамената 3 и пасват точно във вдлъбнатината, образувана от двойката рамена 3. За да се осигури възможността рамената 4 да пасват на вътрешността на рамената 3, външ ното разстояние d (т.е. разстоянието между външните страни на рамената) между рамената 4 трябва да е по-малко с определена стойност от вътрешното разстояние D (т.е. разстоянието между вътрешните страни на рамената) между рамената 3.
По този начин съседни, близкостоящи профилни греди 10, 11 са подредени в права линия и са в една и съща равнина, поради което се намалява максимално размерът на мачтата.
Съгласно варианта, показан на фиг. 10, втората двойка рамена 4 не са разположени симетрично по отношение на равнината Т, а са разположени спрямо нея на две разстояния, съответно dl и d2, които са различни едно от друго.
Следователно, въпреки че профилните греди 10, 11 завършват с припокриване на съседни двойки рамена, те могат да бъдат изместени леко в конзолната част. По този начин, специално при мачтите с три и повече колони, е по-лесно да се осигури преминаването на свързващите напречни греди от най-вътрешните колони по отношение на външните колони, за да е възможно разгъващо движение на мачтата.
Съгласно варианта, показан на фиг. 9, профилната греда 1 притежава втора двойка рамена 4, разположена симетрично по отношение на равнината Т, но двете рамена на двойката рамена 4 имат различни дължини Е, 1. В този случай получената мачта има профили, подредени в права линия и лежащи в една и съща равнина, въпреки че поддържането на горния комплект ролки върху рамото 4а става само частично. Това поддържане се осъществява само в някои случаи, съобразно положението на товара и в зависимост от подготовката на мачтата и съобразно наклона на подемната платформа, когато не се изискват големи опорни повърхности. Трябва да бъде отбелязано, че във всеки случай такава профилна греда 1 представлява подобрение спрямо известните от състоянието на техниката профилни греди, показани на фиг. 1 и 2, поради това, че включва само един вид профилни греди.
Фигури 4 и 5 показват съответно областите на горния и долния комплект ролки. В горния комплект ролки са налице два вида ролки. Първата ролка 13 е с по-голям диаметър и се придвижва в направляваща, образу вана от първата двойка рамена 3. В случая на горния комплект ролки, първата ролка 13 е прикрепена към крило 12 от вилковото носещо устройство 15. За колоните 11, 16 от мачтата придвижването на ролките 14 се осъществява в направляваща, образувана от втората двойка рамена 4. По този начин ролките 14 са с по-малък диаметър от диаметъра на ролките 13. Това не създава проблеми за напреженията в ролките 14 и в съответните контактни повърхности, тъй като тези ролки са практически помалко напрегнати от първите ролки 13, разположени отдолу.
По отношение на долния комплект ролки, показан на фиг. 5, придвижването за колоните 10, 11 се осъществява само между първата двойка рамена 3, разположени взаимно на по-голямото разстояние D, и по този начин са налице само ролките 13 с по-голям диаметър. Също така за вилковото носещо устройство 15, отдолу придвижването винаги става чрез ролките 13, които са с по-големия диаметър. Трябва да бъде отбелязано, че всъщност наличието на два вида ролки 13, 14 с различни диаметри не води до допълнителен разход за складови наличности на резервни части, тъй като някои ролки могат да бъдат използвани за мачти с различни товароподемности.
Всъщност, профилните греди от полезния модел са конструирани с различни размери, винаги с геометрично подобни конфигурации, за да се удовлетворят изискванията за пренасяне на различни товари. По-специално са осигурени поне три серии от профилни греди: за пренасяне на леки товари до около 2 t, за средни товари до около 3,5 t и за тежки товари до около 4,5 t.
По този начин разстоянието между първата двойка рамена на профилната греда за леки товари е проектирано така, че да бъде равно на разстоянието между втората двойка рамена на профилната греда за тежки товари.
С други думи, разстоянието между рамената, разположени на по-голямо разстояние от оразмерената по-малка профилна греда, съответства на разстоянието между рамената, разположени на по-малко разстояние от оразмерената по-голяма профилна греда.
Този конструктивен признак предполага предимството, че позволява изпълнението на еднакъв вид ролки (т.е. ролки с еднакъв диаметър) за две серии мачти: серията, отна сяща се до леки товари, и серията, отнасяща се до тежки товари. По този начин броят на частите, необходими за складови наличности на резервни части е значително намален.
Фигура 6 показва частта, отнасяща се до горния десен комплект ролки от така наречена двойна мачта, т.е. мачта, осъществена с неподвижна колона 10, подвижна колона 11 и вилково носещо устройство 15.
Фигура 7 показва частта, отнасяща се до горния ляв комплект ролки от така наречена тройна мачта, т.е. мачта, осъществена с неподвижна колона 10, междинна колона 16, подвижна колона 11 и вилково носещо устройство 15. И в двете мачти, показани на фиг. 6 и 7, има подемни хидравлични цилиндри 17. Тези хидравлични цилиндри 17 са поместени лесно във вдлъбнатината, създадена между рамената 4 при по-малко разстояние. Рамената 4 също така образуват щит за предпазване на хидравличните цилиндри 17.
Фигура 8 показва двойка мачта в положение на максимално изтегляне. Както може да бъде ясно видяно на фигурата, подвижната колона 11 има при своята основа ролка 13 с по-голям диаметър, докато неподвижната колона 10 има при своя горен край ролка 14 с по-малък диаметър. Когато мачтата достигне максималното си изтегляне, двете ролки са на максимално разстояние, което е обозначено с V.

Claims (8)

  1. Патентни претенции
    1. Профилна греда за изпълнение на разтегаеми мачти, включваща централна част (2), която има две срещуположни странични повърхнини - първа (2а) и втора (2Ь), като към първата странична повърхнина (2а) е разположена по същество перпендикулярно първа двойка рамена (3), имащи еднаква определена дължина (L), а към втората странична повърхнина (2Ь) е разположена по същество перпендикулярно втора двойка рамена (4), характеризираща се с това, че рамената на първата двойка рамена (3) са разположени едно от друго на първо определено разстояние (D), а рамената на втората двойка рамена (4) са с еднаква дължина (1) и са разположени едно от друго на второ определено разстояние (d), което е различно от първото разстояние (D) между първата двойка рамена (3).
  2. 2. Профилна греда съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че първата двойка рамена (3) и втората двойка рамена (4) образуват два профила, които пасват един към друг по такъв начин, че когато тези два профила принадлежат съответно на две съседни, близкостоящи профилни греди, позволяват относителното им движение без контакт между първата (3) и втората (4) двойка рамена.
  3. 3. Профилна греда съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че втората двойка рамена (4) е разположена симетрично по отношение на равнина (Т), преминаваща през централната осова линия на централната част (2), и по същество перпендикулярно на геометрична ос (S) на централната част (2).
  4. 4. Профилна греда съгласно предходните претенции, характеризираща се с това, че дължината (L) на първата двойка рамена (3) е по същество равна на дължината (1) на втората двойка рамена (4).
  5. 5. Профилна греда за изпълнение на разтегаеми мачти, включваща централна част (2), която има две срещуположни странични повърхнини - първа (2а) и втора (26), като към първата странична повърхнина (2а) е разположена по същество перпендикулярно първа двойка рамена (3), имащи еднаква определена дължина (L) и разположени едно от друго на първо определено разстояние (D), а към втората странична повърхнина (26) е разположена по същество перпендикулярно втора двойка рамена (4), имащи различни определени дължини (Е, 1), характеризираща се с това, че рамената на първата двойка рамена (3) са разположени едно от друго на първо определено разстояние (D) и отстоят на еднакво разстояние (D/2) от средна равнина (Т) на профилната греда (1), перпендикулярна на геометричната ос (S) на централната част (2), при което рамената на втората двойка рамена (4) са разположени едно от друго на второ определено общо разстояние (d), което е различно от първото определено разстояние (D) между първата двойка рамена (3), и отстоят от средната равнина (Т) съответно на разстояния (dl) и (d2), които са различни едно от друго.
  6. 6. Разтегаема мачта, включваща неподвижна колона (10) и поне една подвижна колона (11, 16) с профилни греди (1), характеризираща се с това, че профилните греди (1), изпълнени съгласно предходните претенции, са еднакви и лежат по същество в една и съща равнина, като втората двойка рамена (4) на профилната греда (1) от споменатата поне една подвижна колона (11, 16) е частично поместена в първата двойка рамена (3) на непосредствено съседната колона (10, 11, 16).
  7. 7. Разтегаема мачта съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че поне една серия от профилни греди (1) има вътрешно разстояние (D) между първата двойка рамена (3), което е по същество еднакво с вътрешното разстояние (dz) между втората двойка рамена (4) от поне една друга серия от профилни греди (1).
  8. 8. Подемна платформа, снабдена с мач-
    5 та, характеризираща се с това, че мачтата е изпълнена съгласно претенции 6 и 7.
BG102403U 1998-04-24 1998-04-24 Профилни греди за мачти за повдигане и преместване на товари и мачта, изпълнена с такива профилни греди BG505Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG102403U BG505Y1 (bg) 1998-04-24 1998-04-24 Профилни греди за мачти за повдигане и преместване на товари и мачта, изпълнена с такива профилни греди

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG102403U BG505Y1 (bg) 1998-04-24 1998-04-24 Профилни греди за мачти за повдигане и преместване на товари и мачта, изпълнена с такива профилни греди

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG102403U BG102403U (en) 1999-11-30
BG505Y1 true BG505Y1 (bg) 2002-02-28

Family

ID=3927430

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102403U BG505Y1 (bg) 1998-04-24 1998-04-24 Профилни греди за мачти за повдигане и преместване на товари и мачта, изпълнена с такива профилни греди

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG505Y1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103557428A (zh) * 2013-11-18 2014-02-05 莱芜钢铁集团有限公司 一种热轧不等边槽钢及其应用

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103557428A (zh) * 2013-11-18 2014-02-05 莱芜钢铁集团有限公司 一种热轧不等边槽钢及其应用

Also Published As

Publication number Publication date
BG102403U (en) 1999-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4337601A (en) High-strength light-weight boom section for telescopic crane boom
US4949816A (en) Upright for lift truck
US6978907B2 (en) Telescopic jib for a vehicular crane
CN101407209B (zh) 一种用于铸铁质支架的轮段元件和支架的在千斤顶上的装置
CA1097590A (en) Telescopic boom
BG505Y1 (bg) Профилни греди за мачти за повдигане и преместване на товари и мачта, изпълнена с такива профилни греди
CN114195023A (zh) 臂架、高空作业车以及臂架制造方法
US5000293A (en) Upright for lift truck
EP0091900B1 (en) Lift mast assembly
JP5124270B2 (ja) フォークリフトマスト
CN212336761U (zh) 一种稳定型环桁架平移装置
CN211220594U (zh) 切割区钢坯升降装置
FI111626B (fi) Trukkimasto
CN212292577U (zh) 塔式起重机套架爬升滑移系统及其套架、标准节
JPS60206508A (ja) 作業ロール軸受箱を備えた圧延機
CN220362242U (zh) 一种大跨距焊接横梁
CN116738534A (zh) 一种规格化变截面钢梁结构及设计方法
CN217556117U (zh) 干熄焦本体钢框架-支撑结构及干熄炉
CN219507472U (zh) 一种双层封闭箱型截面支腿结构
CN111422760A (zh) 塔式起重机套架爬升滑移系统及其套架、标准节
CN221543926U (zh) 一种跨度可调电动葫芦门式起重机
CN220078403U (zh) 一种低承载、高作业的厂房与桥式起重机的布置结构
PL175442B1 (pl) Stojak walcarki o zamkniętej konstrukcji ramowej
CN113582049A (zh) 一种履带起重机及其三角形桁架臂
KR100940051B1 (ko) 트럭 마스트