BG3078U1 - Ключарски инструмент - Google Patents

Ключарски инструмент Download PDF

Info

Publication number
BG3078U1
BG3078U1 BG4012U BG401218U BG3078U1 BG 3078 U1 BG3078 U1 BG 3078U1 BG 4012 U BG4012 U BG 4012U BG 401218 U BG401218 U BG 401218U BG 3078 U1 BG3078 U1 BG 3078U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
pins
carrier
cassette
locksmith
hole
Prior art date
Application number
BG4012U
Other languages
English (en)
Inventor
Георги Ивайлов
Ангелов Ивайлов Георги
Original Assignee
Ангелов Ивайлов Георги
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ангелов Ивайлов Георги filed Critical Ангелов Ивайлов Георги
Priority to BG4012U priority Critical patent/BG3078U1/bg
Publication of BG3078U1 publication Critical patent/BG3078U1/bg

Links

Landscapes

  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до ключарски инструмент и по-специално до универсален ключарски инструмент. Инструментът може да намери приложение в ключарски и автоключарски декодиращи инструменти за аварийно отваряне на касови брави. Ключарският инструмент включва ръкохватка (2) и декодиращ накрайник (1). Декодиращият накрайник (1) съдържа носач (3), който е с овално сечение поне в частта, която влиза в отвора на касовата брава. Носачът (3) съдържа касетка (11 или 21) за пинове, разположена в напречен продълговат отвор (9) на носача (3), която касетка (11 или 21) съдържа поне един издатък (12) за зацепване и повдигане, а помпачът (4) съдържа нарез (13) за зацепване и повдигане на касетката (11 или 21), в който влиза кореспондиращия издатък (12) на касетката (11 или 21).

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до ключарски инструмент и по-специално до универсален ключарски инструмент. Инструментът може да намери приложение в ключарски декодиращи инструменти, както и за влагане в набори и комплекти за тях, служещи за безразрушително аварийно отключване на заключени касови брави и ключалки.
Предшестващо състояние на техниката
Има случаи, когато една ключалка трябва да бъде законно отключена, но нито един от ключовете не е наличен, например защото всички са били изгубени. Обикновено в такъв случай се търсят услугите на квалифициран ключар. Ключалки от типа касови в повечето случаи се оказват трудни за отключване поради тяхната сложност и висока степен на защита срещу начините на въздействие и манипулация с различни видове ключарски инструменти или разрушаването на ключалката. Дори в много случаи самите брави са подсилени с метални планки изработени от специални стомани, например манганови, възпрепятстващи разрушаването на ключалката чрез разпробиване и рязане. Обикновено такива брави се монтират на блиндирани метални врати с многоточково заключване, а това от своя страна прави изключително трудно или невъзможно аварийното отключване освен с оригинален ключ.
За избягване на действия, които разрушават бравата или вратата, както и за съкращаване на времето за отключване, се използват различни декодиращи отключващи устройства.
Касовите брави се характеризират с липсата на патрон. Механизмът на касовата брава съдържа плоски подвижни радиални кодови пластини, разположени успоредно един до друг странично на отвора за ключа. Задвижват се от ключ, съдържащ дълго цилиндрично тяло и странични пера със секретни зъбци, разположени двустранно близо до свободния край на тялото на ключа и кореспондиращи на кодовите пластини. Когато ключът се завърта, зъбците на перата му достигат ръбовете на кодовите пластини на ключалката, избутват ги и ги установяват в различни положения един спрямо друг според височината на секретните зъбци на ключа. Когато кодовите пластини са установени, се освобождава отключващ елемент, свързан с език на бравата, който може да има 2 или 4 хода. Така съответният език може да се показва и прибира, тоест да заключва и отключва. Ако в ключалката се постави друг ключ с друго подреждане на зъбците на перата, при завъртане перата на ключа кодовите пластини на ключалката ще разместят по друг начин, отключващият елемент не може да се освободи и езикът на бравата не може да се задвижи. Колкото повече кодови пинове има една касова брава, толкова по-надеждна е и толкова по-трудно се отваря с шперц. Броят на пиновете си личи по перата на ключа. Касовите брави имат 4-8 кодови пластини. Касовите брави от ново поколение съдържат втори защитен механизъм и блокировки, които възпрепятстват лесното отключване. Такива например са подвижни аксиални вложки, свързани с шиповете на бравата, които се задействат след правилното подреждане на кодовите пластини.
Познати са много ключарски инструменти за безразрушително отключване на брави, в т.ч. и някои касови. Едни от тях са т.нар. „опипвачи, съдържащи тяло, извито в единия си край под ъгъл, чиито връх опипва последователно кодовите пинове на ключалката и повдига всеки един от тях поотделно, докато достигне до единично превъртане на заключващите езици на ключалката. Това е трудоемко и ненадеждно отключване, като в някои случаи е и невъзможно за осъществяване.
Известни са и по-технологични ключарски инструменти, пригодени специално за безразрушително отваряне на заключени касови брави, имитиращи оригиналния ключ на съответния тип касова брава, така наречената популярно система импресия или таралеж. Този известен ключарски инструмент съдържа носач с овално сечение, в единия край на който, перпендикулярно на оста на носача, са разположени успоредно един на друг пинове, всеки с възможност за плъзгане по оста си. Пиновете могат да бъдат разположени в касета или да контактуват директно с носача. Техният брой и ширина съответства на ширината на перата на оригиналния ключ. Този инструмент е надежден само при касови брави без защитни механизми. Той не е пригоден за отваряне на касови брави от ново поколение, които са снабдени с допълнителни анти-пикинг защити.
Известен е от BG 2371 U1 автоключарски декодиращ инструмент, в който са включени ръкохватка
5471 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2019 и декодиращ накрайник, съдържащ помпач с кръгъл отвор в единия си край, както и носач, монтиран към помпача и имащ кръгли и продълговати отвора. Носачът съдържа перпендикулярно разположени совалки и подпружинни пинове, монтирани свободно в совалките. Ръкохватката съдържа върток и силов върток, като силовият върток е свързан с носача от декодиращия накрайник, а въртокът е свързан с помпача от декодиращия накрайник. Този известен инструмент не е пригоден за работа с касови брави, тъй като носачът не е с овално сечение, съдържа странични повдигани, които привеждат инструмента в работно положение, пиновете са къси и оперирането с инструмента е сложно.
Известен е от практиката друг автоключарски декодиращ инструмент, в който са включени ръкохватка и декодиращ накрайник, съдържащ помпач и носач, свързан с помпача, като помпачът има кръгъл отвор, а носачът има кръгли и продълговати отвора по оста си. Ръкохватката съдържа аксиално разположени силов върток във вид на чаша с аксиална шийка по челото, втулка с резбови отвор, като втулката е монтирана в горния си край с възможност за аксиално и ротационно преместване в отвора на силовия върток, както и тапа с резба, свободно навита в резбовия отвор на втулката, освен това съдържа и издърпван, представляващ тапа с гладка цилиндрична повърхност и борд, която тапа е монтирана в другия край на втулката. Ръкохватката съдържа и върток с отвор, в който е монтиран долният край с издърпвана на втулката, а силовият върток, тапата с резба и издърпвачът имат оформен централен отвор, в който са монтирани носачът и помпачът от декодиращия накрайник. Този известен декодиращ инструмент също не е пригоден за работа с касови брави, тъй като носачът не е с овално сечение, съдържа самостоятелни странични повдигани, които привеждат инструмента в работно положение, пиновете са къси и оперирането с инструмента е сложно. Освен това е с увеличена дължина и тегло, което го прави по-неудобен за работа.
Техническа същност на полезния модел
Предмет на настоящия полезен модел е да се създаде ключарски инструмент, пригоден за работа с декодиращи накрайници за касови брави, който осигурява удобство при отключване и работа с касови брави, снабдени със защитни механизми и който инструмент да е с повишена надеждност, като е лесен за манипулиране.
Тези и други цели на полезния модел се решават с ключарски инструмент, в който са включени ръкохватка и декодиращ накрайник, съдържащ носач, имащ в единия си край продълговат отвор по оста си и кръгли пинове, разположени в другия край на носача перпендикулярно на оста му и успоредно един на друг, всеки с възможност за плъзгане по оста си, както и помпач монтиран към носача и имащ кръгъл отвор в единия си край. Ръкохватката съдържа аксиално разположени силов върток във вид на чаша с аксиална шийка отвън на челото, втулка с резбови отвор, в горния си край разположена в силовия върток с възможност за аксиално и ротационно преместване, тапа с резба, навита в горния край на втулката, издърпван с аксиален ограничител, ограничаващ аксиалното му движение спрямо втулката, върток с отвор, в който е монтиран краят на втулката с издърпвана. По оста на ръкохватката, през шийката на силовия върток, резбовата тапа и издърпвана, са оформени централни отвори, в които са монтирани носачът и помпачът на декодиращия накрайник. Ръкохватката съдържа и фиксатор, фиксиращ носача към шийката на силовия върток и преминаващ през първия кръгъл отвор, разположен към върха на носача, както и поне два щифта, като първият щифт преминава през втория кръгъл отвор на носача и е фиксиран към резбовата тапа, а вторият щифт преминава през кръглия отвор на помпача и през продълговатия отвор на носача, като е фиксиран към издърпвана. По този начин може да се осъществява независимо въртене на въртока и втулката спрямо издърпвана, с ъгъл на завъртане реципрочен на дължината на продълговатия отвор в носача. Носачът е с овално сечение в частта, която влиза в отвора на касовата брава, при което има надлъжен отвор в частта с овално сечение, в който отвор влиза помпач. Носачът съдържа освен това и напречен продълговат отвор, както и езиков зъб, разположен в напречния продълговат отвор. Носачът съдържа и касетки за пинове, разположени в напречния продълговат отвор. Всяка касетка съдържа издатък за зацепване и повдигане, а помпачът съдържа нарез за зацепване и повдигане на касетката, в който нарез влиза кореспондиращ издатък на касетката. Пиновете след нулиране са с височина, съответстваща на височината на перата на ориги-
5472 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2019 налния ключ. Ключарският инструмент съгласно полезния модел създава условия за едновременно и еднакво по сила въздействие върху всички кодиращи пластини на ключалката така, че да се осигурят условия за лесно и бързо преодоляване на анти-пикинг защитата.
В един вариант на полезния модел всяка касетка е плоско тяло с множество проходни отвори за пинове, изработени на равни разстояния един от друг, кореспондиращи на кодиращите пластини на ключалката, като формата на отворите и пиновете е според бравата. Това създава възможност за унифициране на накрайниците съобразно вида на бравата, като освен това осигурява стабилна позиция на пиновете.
В един друг вариант на полезния модел пиновете в края си, който влиза в отворите на касетката, са пружиниращи за увеличаване на триенето. По този начин се постига необходимото съпротивление на потъване на пиновете. За предпочитане краят на пиновете, който влиза в отвора на касетката е прорязан по оста си така, че да се формират пружиниращи пера. Алтернативно за предпочитане пиновете са тръбовидни тела с прорез по цялата си дължина, като прорезът е с ширина най-малко равна на дебелината на тръбовидното тяло така, че при усилие краищата на прореза да могат да се доближават и пинът да може да влезе в отвора на касетата.
В един следващ вариант на полезния модел отворите на касетката са под наклон за осигуряване на ефект на заклинване на пиновете.
В един следващ вариант на полезния модел всяка касетка съдържа елементи за притискане на пиновете и разделители, монтирани между пиновете, като касетката е плоско продълговато тяло с общ напречен проходен отвор за пиновете с разделителите и с надлъжен отвор за притискащите елементи, при което пиновете са плътни тела. Този алтернативен вариант създава възможност за регулиране на място съпротивлението при потъване на пиновете съобразно ключалката чрез контролиране силата на притискане на пиновете и разделителите.
В един друг вариант на полезния модел резбата на втулката за издърпвана и тапата е с ход в диапазона от 1,5 шш до 8 шш, за предпочитане в диапазона от 2 шш до 6 шш и е с поне един ход. В попредпочитан вариант резбата е метрична или трапецовидна или квадратна.
В един друг вариант на полезния модел поне силовият върток и въртокът са изработени от техническа пластмаса или желязно дърво. Тези материали са високоустойчиви и здрави, намаляват износването и позволяват изработването на по-прецизни инструменти, като не оскъпяват производството.
Полезният модел се отнася и до комплект ключарски инструменти и принадлежности към тях, включващ кутия за инструменти, в която са поместени ключарски инструменти от претенции от 1 до 8, както и пластина с остър връх за нулиране на декодиращите накрайници. Това разширява обхвата на приложение на ключарския инструмент за повече видове ключалки, като същевременно осигурява възможност за компактното съхранение и предпазване от случайни наранявания на ключарските инструменти и принадлежностите към тях.
Пояснение на приложените фигури
На показаните фигури е илюстриран полезният модел в едно примерно изпълнение, както следва: фигура 1 показва външен изглед в аксонометрия на ключарския инструмент с пружиниращи пинове; фигура 2 показва ключарския инструмент от фиг. 1 в разрез;
фигура 3 показва в аксонометрия декодиращ накрайник с пружиниращи пинове;
фигура За показва в аксонометрия носача от фиг. 3;
фигура 36 показва помпача от фиг. 3;
фигура Зв показва в аксонометрия касета за пружиниращи пинове;
фигура Зг показва пружиниращ пин с разцепен край;
фигура Зд показва тръбовиден разцепен пин;
фигура 4 показва външен изглед в аксонометрия на ключарския инструмент с плътни пинове;
фигура 5 показва ключарския инструмент от фиг. 4 в разрез;
фигура 6 показва в аксонометрия декодиращ накрайник с плътни пинове;
фигура 6а показва в аксонометрия носача от фиг. 6;
5473 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2019 фигура 66 показва помпача от фиг. 6;
фигура 6в показва в аксонометрия касета с плътни пинове и разделители в последователност при сглобяване;
фигура 6г показва плътен пин;
фигура 6д показва разделител на пинове;
фигура 7 показва в аксонометрия ръкохватката с елементите й в последователност при сглобяване.
Примери за изпълнение на полезния модел
Настоящият полезен модел е илюстриран чрез приложените фигури, на които е показан един предпочитан примерен вариант на изпълнение.
На Фиг. 1 е показан външен изглед в аксонометрия на ключарския инструмент с пружиниращи пинове съгласно полезния модел, който включва декодиращ накрайник 1 и ръкохвакта 2, в която е монтиран накрайникът 1. Накрайникът 1 съдържа носач 3 ипомпач 4 (Фиг. 3), пригодени за монтирани един към друг. В случая помпачът 4 представлява плоско тяло с основа и работна част, в края на чиято основа има кръгъл отвор 5 (Фиг. 36). Носачът 3 (Фиг. За) е тяло, в единия край на който са разпробити продълговат отвор 6 и два кръгли отвора 7' и 7. Чрез отворите на носача 3 и помпача 4 се осъществява фиксирането и компановането на елементите на ръкохватката 2.
Носачът 3 е дълго тяло с овално сечение в частта, която влиза в отвора на касовата брава, като овалното сечение кореспондира на отвора за ключа в касовата брава. В долната част на носача 3, която се монтира към ръкохватката 2, са пробити продълговатият отвор 6 и двата кръгли отвора 7' и 7, като продълговатият отвор 6 е най-краен. Носачът 3 има надлъжен отвор 8 в частта с овално сечение, в който отвор 8 влиза помпача 4. В частта с овално сечение на носача 3 са оформени в случая два напречни продълговати отвора 9, между които е разположен езиков зъб 10. В напречните продълговати отвори 9 на носача 3 са монтирани касетки 11 за пинове. Касетките 11 са плоски тела с правоъгълна форма. Всяка касетка 11 има издатък 12 за зацепване и повдигане, разположен от външната страна на тялото. Езиковият зъб 10 в случая представлява паралелепипедно тяло, монтирано в частта с овално сечение на носача 3, изпълняващо функцията на разделител на касетките 11.
Работната част на помпача 4 има нарези 13 за зацепване и повдигане на касетките 11, като във всеки нарез 13 влиза кореспондиращ издатък 12 от касетката 11. Нарезите 13 са под наклон спрямо надлъжната ос на помпача 4, а издатъците 12 са с напречни стени, изработени със същия наклон както наклона на нарезите 13. Наклонът на нарезите 13 и издатъците 12еподбрантака, че да осигури напречно повдигане и сваляне на касетките lie ход, кореспондиращ на височината на кодиращите пластини на бравата (непоказана на фигурите).
Всяка касетка 11 има множество проходни отвори 14, в които се монтират пружиниращи пинове 15 (Фиг. Зв). Отворите 14 са в посока, перпендикулярна на оста на декодиращия накрайник 1. Отворите 14 са изработени на равни разстояния един от друг, кореспондиращи на кодиращите пластини на ключалката, като формата на отворите 14 и пиновете 15 е според нуждите на бравата. В един непоказан на фигурите вариант отворите 14 на касетките 11 могат да са изработени конични под наклон за осигуряване на ефект на заклинване на пиновете, като ъгълът на наклона може да е в диапазона 1-3°. Пружиниращите пинове 15 след нулиране са с височина, съответстваща на височината на перата на оригиналния ключ.
В показания на Фиг. Зг вариант, пружиниращите пинове 15 представляват плътни тела, които са полуразцепени в края, който влиза в отворите 14 на касетката 11 така, че са оформени пружиниращи пера 16. Пружиниращите пера 16 са деформирани навън така, че при плъзгане в отворите 14 на касетката 11 да се осигурява сила на триене и съпротивление при потъването и нулирането на пиновете 15.
В показания на фиг. Зд вариант, пружиниращите пинове са тръбовидни тела 17 с прорез 18 по цялата си дължина, като прорезът 18 е с ширина, равна на дебелината на стените на тръбовидното тяло 17 така, че при усилие краищата на прореза 18 са с възможност за доближаване, при което пинът 15 е с възможност за навлизане в отвора 14 на касетата 11, а след монтирането се осигурява сила на триене и съпротивление при потъването и нулирането на пиновете 15. Пиновете 15 могат да бъдат и насечени цилиндрични пружинни щифтове.
5474 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2019
На Фиг. 4, Фиг. 5 и Фиг. 6 е показан един алтернативен вариант на декодиращия накрайник 1, при който пиновете 19 са плътни тела (Фиг. 6г) и между тях са поставени разделители 20 (Фиг. 6д).
Всяка касетка 21 (Фиг. 6в) представлява плоско продълговато тяло с общ напречен проходен отвор 22 за пиновете 19 с разделителите 20 и с надлъжен отвор 23. В надлъжния отвор 23 на касетката 21 са разположени притискащи елементи, съдържащи в случая омекотител 24, притиснат към крайния пин 19, след омекотителя 24 е разположено бутало 25, което се притиска чрез болт 26. Навивайки болта се въздейства върху буталото 25, който от своя страна чрез омекотителя 24 притиска пиновете 19 и разделителите 20 един към друг така, че се създава регулируемо съпротивление при потъването и нулирането на пиновете 19 чрез контролиране силата на притискане.
Носачът 3 и помпачът 4 (Фиг. 6а, Фиг. 66) са аналогични на варианта на декодиращия накрайник 1 с пружиниращи пинове.
Ръкохватката 2 е показана в разрез на Фиг. 2 и Фиг. 5, с декодиращия накрайник 1, а на Фиг. 7 ръкохватката 2 е показана в аксонометрия с елементите й в последователност при сглобяване. Съдържа аксиално разположени силов върток 27 във вид на чаша с аксиална шийка 28 отвън на челото си, имаща централен аксиален отвор 29, реципрочен на профила на декодиращия накрайник 1.
Ръкохватката 2 съдържа и вътрешен механизъм, горният край на който е разположен в отвора на силовия върток 27. Вътрешният механизъм включва цилиндрична втулка 30 с вътрешна резба, като в показания пример от Фиг. 2, Фиг. 5 и Фиг. 7 вътрешният механизъм съдържа още резбова тапа 31 и издърпван 32, разположени в краищата на втулката 30. В случая резбовата тапа 31 е навита в горния край на втулката 30, а издърпвачът 32 е монтиран в долния край на втулката 30. Издърпвачът 32 има аксиален ограничител, който в случая е изпълнен като борд 33. В показания вариант издърпвачът 32 е с възможност за свободно завъртане спрямо втулката 30. Тапата 31 и издърпвачът 32 имат аналогични на отвора 29 съосни централни отвори 29' и 29. В съосните централни отвори 29, 29' и 29 влизат стиковани елементите на декодиращия накрайник 1.
Резбата на втулката 30 и на тапата 31 е с ход в диапазона от 1,5 щщ до 8 mm, за предпочитане в диапазона от 2 mm до 6 mm и е с поне един ход. Резбата може да е метрична или трапецовидна или квадратна.
Ръкохватката 2 съдържа и върток 34 с отвор, в случая глух, в който е монтиран краят на втулката 30 с резбовата тапа 31, срещуположен на края с издърпвана 32. Аксиалното движение на вътрешния механизъм спрямо въртока 27 е ограничено, в случая с притискани 35.
Елементите на ключарския инструмент могат да бъдат изработени от всякакви материали, като метал, пластмаса, дърво и други, пригодени за изработване на прецизни детайли. Поне силовият върток и въртокът 34 могат да бъдат изработени от техническа пластмаса, например, но неограничено, от полиамид (РА). Възможно е материалът да е и желязно дърво. Използването на тези материали поевтинява производството. Освен това може да служи за декоративна цел.
Стикованите елементи на декодиращия накрайник 1 са монтирани по оста на ръкохватката 2 през отворите 29, 29' и 29 на шийката 28 на силовия върток 27, както и през тапата 31 и издърпвана 32 (Фиг. 2, Фиг. 5 и Фиг. 7). Ръкохватката 2 има, в случая един фиксатор 36, фиксиращ носача 3 към шийката 28 на силовия върток 27 и преминаващ през първия кръгъл отвор 7, разположен към върха на носача 3. Този фиксатор 36 може да бъде всякакъв скрепителен елемент, например, но без да бъде ограничавано, винт, осигурен срещу саморазвиване, набита ос, като в един предпочитан вариант той е насечен цилиндричен пружинен щифт. Ръкохватката 2 в случая има два щифта, като първият щифт 37 преминава през втория кръгъл отвор 7' на носача 3 и е фиксиран към резбовата тапа 31, а вторият щифт 38 преминава през кръглия отвор 5 на помпача 4 и през продълговатия отвор 7 на носача 3, разположен към основата му, като е фиксиран към издърпвана 32. Притисканите 35 са притиснати към втулката 30, без да въздейства върху помпача 4, носача 3, издърпвана 32 или щифта 38. По този начин се осигурява независимо въртене на въртока 34 спрямо издърпвана 32, с ъгъл на завъртане реципрочен на дължината на продълговатия отвор 7 в носача 3.
Един примерен комплект ключарски инструменти, непоказан на фигурите съдържа кутия, в която е разположен наборът от ключарски инструменти и принадлежности така, че всички елементи на
5475 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2019 комплекта да са компактно събрани и удобно закрепени в кутията. В кутията са подходящо ситуирани един или повече ключарски инструменти, съгласно който и да е от вариантите, описани по-горе, както и пластина с остър връх за нулиране на декодиращите накрайници.
Описаните и показаните примери служат само за илюстрация на полезния модел и не могат да ограничат обхвата на закрила, който се определя единствено от приложените претенции.

Claims (10)

  1. Претенции
    1. Ключарски инструмент, включващ ръкохватка и декодиращ накрайник, съдържащ носач, имащ в единия си край кръгли и продълговати отвори по оста си, пинове, разположени в другия край на носача перпендикулярно на оста му и успоредно един на друг, всеки с възможност за плъзгане по оста си, както и помпач, монтиран към носача и имащ кръгъл отвор в единия си край, а ръкохватката съдържа аксиално разположени силов върток във вид на чаша с аксиална шийка отвън на челото, втулка с резбови отвор, в горния си край разположена в силовия върток с възможност за аксиално и ротационно преместване, тапа с резба, навита в горния край на втулката, издърпван с аксиален ограничител, ограничаващ аксиалното му движение спрямо втулката, върток с отвор, в който е монтиран краят на втулката с издърпвана, при което по оста на ръкохватката, през шийката на силовия върток, резбовата тапа и издърпвана, са оформени централни отвори, в които са монтирани носачът и помпачът на декодиращия накрайник, а ръкохватката съдържа и фиксатор, фиксиращ носача към шийката на силовия върток и преминаващ през първия кръгъл отвор, разположен към върха на носача, както и два щифта, като първият щифт преминава през втория кръгъл отвор на носача и е фиксиран към резбовата тапа, а вторият щифт преминава през кръглия отвор на помпана и през продълговатия отвор на носача, като е фиксиран към издърпвана, характеризиращ се с това, че носачът (3) е с овално сечение в частта, която влиза в отвора на касовата брава, при което има надлъжен отвор (8) в частта с овално сечение, в който влиза помпач (4), има и напречен продълговат отвор (9) и езиков зъб (10), разположен в напречния продълговат отвор (9), като носачът (3) съдържа касетка (11 или 21) за пинове (15 или 19), разположена в напречния продълговат отвор (9), която касетка (11 или 21) съдържа издатък (12) за зацепване и повдигане, а помпачът (4) съдържа нарез (13) за зацепване и повдигане на касетката (11 или 21), в който влиза кореспондиращият издатък (12) на касетката (11 или 21), при което пиновете (15 или 19) след нулиране са с височина, съответстваща на перата на оригиналния ключ.
  2. 2. Ключарски инструмент съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че всяка касетка (11) е плоско тяло с множество проходни отвори (14) за пинове (15), изработени на равни разстояния един от друг, кореспондиращи на кодиращите пластини на ключалката.
  3. 3. Ключарски инструмент съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че пиновете (15) в края си, който влиза в отворите на касетката (11), са пружиниращи за увеличаване на триенето.
  4. 4. Ключарски инструмент съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че краят на пиновете (15), който влиза в отвора (14) на касетката (11) е прорязан по оста си така, че да се формират пружиниращи пера (16).
  5. 5. Ключарски инструмент съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че пиновете (15) са тръбовидни тела (17) с прорез (18) по цялата си дължина, като прорезът (18) е с ширина равна на дебелината на стените на тръбовидното тяло (17) така, че при усилие краищата на прореза (18) са с възможност за доближаване, при което пинът (15) е с възможност за навлизане в отвора (14) на касетата (11).
  6. 6. Ключарски инструмент съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че отворите (14) на касетката (11) са под наклон за осигуряване на ефект на заклинване на пиновете (15, 17).
  7. 7. Ключарски инструмент съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че всяка касетка (21) съдържа елементи (24, 25, 26) за притискане на пиновете (19) и разделители (20), монтирани между пиновете (19), като касетката (21) е плоско продълговато тяло с общ напречен проходен отвор (22) за пиновете (19) с разделителите (20) и с надлъжен отвор (23) за притискащите елементи (24,25,26), при което пиновете (19) са плътни тела.
  8. 8. Ключарски инструмент съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че резбата на втулката (30) и тапата (31) е с ход в диапазона от 1,5 шш до 8 шш, за предпочитане
    5476 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 01.2/31.01.2019 в диапазона от 2 mm до 6 mm, и е с поне един ход.
  9. 9. Ключарски инструмент съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че поне силовият върток (27) и въртокът (34) са изработени от техническа пластмаса или желязно дърво.
  10. 10. Комплект ключарски инструменти, съдържащ кутия за инструменти, в която са поместени един или повече ключарски инструменти от претенции от 1 до 9, както и пластина с остър връх за нулиране на декодиращите накрайници.
BG4012U 2018-04-19 2018-04-19 Ключарски инструмент BG3078U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4012U BG3078U1 (bg) 2018-04-19 2018-04-19 Ключарски инструмент

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4012U BG3078U1 (bg) 2018-04-19 2018-04-19 Ключарски инструмент

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3078U1 true BG3078U1 (bg) 2018-12-31

Family

ID=71403264

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4012U BG3078U1 (bg) 2018-04-19 2018-04-19 Ключарски инструмент

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3078U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4467433B2 (ja) 鍵の再設定が可能な錠組立体及び操作方法
US8291735B1 (en) Rekeyable lock cylinder having rotatable key followers
US10087654B2 (en) Cylinder lock
US8099988B1 (en) Tool-less rekeyable lock cylinder
KR20050106086A (ko) 로크 조립체 잠금 장치, 방법 및 시스템
US9157256B2 (en) Lock system
JP2012502205A (ja) 移動可能な鍵組み合わせ部材を持つ鍵装置および錠アセンブリー
KR20130041318A (ko) 잠금 장치
US2182588A (en) Lock
US20100199731A1 (en) Pin tumbler cylinder lock
US9512642B2 (en) Reprogrammable cylinder lock
BG3078U1 (bg) Ключарски инструмент
US302796A (en) Warren h
EP3877613B1 (en) Professional locksmith tool
JP2005505709A5 (bg)
US20040237612A1 (en) Lock with cylinder incorporating laterally biased bar engaging corresponding key
WO2007000576A1 (en) Electronically operated lock
EP2108767A2 (en) Cylinder lock
US2019655A (en) Automobile lock and locking mechanism
BG3328U1 (bg) Професионален ключарски инструмент
US1086837A (en) Lock and latch.
RU2649230C2 (ru) Трубчатый ключ
JPH0437185Y2 (bg)
US213006A (en) Improvement in locks
DE4230591A1 (de) Codierbares Zylinderschloß